BP Wildlife Wild Scramble Sport/Expert

Overall Finish List

May 18, 2014


Results By PAMBA Race Management Systems

Sport Male 19 & Under

                                               -Age Group--  ------- lap 1 ------- ------- Lap 2 -------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace        Time  
    1  Clinton Bloyd             405   15   M      1  0-19     1     41:35.8 5:12    1     41:56.4 5:15    1:23:32.3
    2  Mitchell Gray             414   18   M      2  0-19     2     41:54.3 5:14    2     44:02.1 5:30    1:25:56.5
    3  Joe Szymanski             381   15   M      3  0-19     4     43:38.9 5:27    3     46:19.5 5:47    1:29:58.4
    4  Ian Henriksen             399   17   M      4  0-19     3     42:04.1 5:16    4     48:28.5 6:04    1:30:32.7

Sport Male 20-29

                                               -Age Group--  ---------  ---------  ---------  ---------       Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Fed Rios                  115   26   M      1 20-29     1     38:08.8 4:46    1     38:54.5         1:17:03.3
  DNS  Joseph Kasper             389   28   M        20-29                                                          

Sport Male 30-39

                                               -Age Group--  ---------  ---------  ---------  ---------       Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Johnny Hudson             125   38   M      1 30-39     1     36:20.0 4:33    1     37:17.5         1:13:37.6
    2  Scott Shelman             104   32   M      2 30-39     2     39:06.0 4:53    2     39:29.2         1:18:35.3
    3  Andy Percy                108   33   M      3 30-39     3     39:30.8 4:56    3     39:38.8         1:19:09.6
    4  Justin Stevens            103   33   M      4 30-39     4     39:38.5 4:57    4     39:42.9         1:19:21.4
    5  Jamie Parkin              109   39   M      5 30-39     5     40:45.7 5:06    5     41:51.3         1:22:37.1
    6  Marcin Czaicki            102   33   M      6 30-39     6     40:53.8 5:07    6     42:27.3         1:23:21.2
    7  Adam Sergent              369   38   M      7 30-39     7     41:35.0 5:12    8     44:19.7         1:25:54.7
    8  Chris Koller              116   32   M      8 30-39     8     43:13.2 5:24    7     43:59.1         1:27:12.4
    9  Brian Baculik             126   36   M      9 30-39    10     44:09.4 5:31    9     44:32.9         1:28:42.3
   10  Michael Lodes             401   30   M     10 30-39     9     43:47.6 5:28   10     45:50.1         1:29:37.7
   11  Steven Hanson             391   32   M     11 30-39    12     50:36.1 6:20   11     46:32.7         1:37:08.9
   12  Michael Robertson         368   36   M     12 30-39    11     49:44.6 6:13   12     48:41.1         1:38:25.8

Sport Male 40-49

                                               -Age Group--  ---------  ---------  ---------  ---------       Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Don Fogler                112   44   M      1 40-49     2     39:42.8 4:58    2     41:17.8         1:21:00.7
    2  Michael Carney            114   45   M      2 40-49     1     39:35.0 4:57    3     42:01.1         1:21:36.1
    3  Kurt Bloyd                404   45   M      3 40-49     3     41:13.4 5:09    1     40:48.3         1:22:01.8
    4  Chris Daniels             121   48   M      4 40-49     4     41:28.9 5:11    5     42:03.8         1:23:32.8
    5  Jeff Tolliver             410   47   M      5 40-49     6     41:59.2 5:15    4     42:03.5         1:24:02.8
    6  Donald Wieburg            119   47   M      6 40-49     7     42:46.5 5:21    6     43:55.9         1:26:42.4
    7  Tim Larson                393   42   M      7 40-49     8     42:58.1 5:22    7     45:13.0         1:28:11.1
    8  Heath Hishon              400   46   M      8 40-49    10     44:18.2 5:32    8     46:08.2         1:30:26.5
    9  Mike Zaleski              403   45   M      9 40-49    11     44:45.1 5:36    9     46:48.5         1:31:33.7
   10  Jon Sulzberger            398   47   M     10 40-49    12     45:48.1 5:44   10     47:26.5         1:33:14.6
   11  Carlos Colmenanes         406   47   M     11 40-49    13     47:01.5 5:53   11     48:48.2         1:35:49.8
   12  Juan Villarreal           367   40   M     12 40-49    14     53:42.2 6:43   12     55:33.9         1:49:16.1
   13  Loren Easter              407   42   M     13 40-49     9     44:07.7 5:31   13   1:10:40.7         1:54:48.5
  DNF  Tim McGrath               370   42   M        40-49     5     41:32.9 5:12                                   

Sport Male 50+

                                               -Age Group--  ---------  ---------  ---------  ---------       Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Alfonso Reyes             107   52   M      1 50-99     1     39:31.2 4:56    1     40:29.9         1:20:01.1
    2  Mike Howard               409   53   M      2 50-99     2     41:52.8 5:14    2     42:06.3         1:23:59.1
    3  James Hopson              390   52   M      3 50-99     3     41:55.1 5:14    3     43:55.2         1:25:50.4
    4  Jerry Porter              123   57   M      4 50-99     4     45:12.1 5:39    4     45:59.0         1:31:11.2
    5  Landon Beachy             372   62   M      5 50-99     5     45:47.0 5:43    5     46:22.9         1:32:10.0
    6  John Mahr                 412   50   M      6 50-99     6     46:58.2 5:52    6     47:51.5         1:34:49.7
    7  John Wrygza               411   56   M      7 50-99     8     47:19.7 5:55    7     48:22.6         1:35:42.3
    8  Richard Hudson            394   50   M      8 50-99     7     47:11.8 5:54    8     48:33.3         1:35:45.1
    9  Dmitro Voiaorovicy        413   51   M      9 50-99     9     52:33.4 6:34    9     53:17.5         1:45:50.9
  DNF  Jim Smith                 395   60   M        50-99    10   1:02:44.3 7:51                                   

Sport Female 30+

                                               -Age Group--  ---------  ---------  ---------  ---------       Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Brenda Culver            1024   47   F      1 30-99     1     49:38.4 6:12    1     52:33.7         1:42:12.1
    2  Jennifer Swartout         397   40   F      2 30-99     2     51:42.4 6:28    2     53:19.1         1:45:01.5
    3  Marta Hall               1023   36   F      3 30-99     3     52:14.4 6:32    3     55:49.1         1:48:03.6
    4  Jane Smith               1025   45   F      4 30-99     4     57:07.7 7:08    4     56:50.7         1:53:58.5